Tayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler (5 Adımda Tayvan)

Tayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler (5 Adımda Tayvan)

instagram takipçi hilesiinstagram takipçi hilesi

lilynin tayvan taipeideki deneyimi c3025bb526dba05f78c7ac6b027a4054lilynin tayvan taipeideki deneyimi c3025bb526dba05f78c7ac6b027a4054

REKLAM ALANI

Tayvan, bir Doğu Asya ada ülkesidir.  Tayvan, 1912 yılında Çin toprakları içerisinde “Çin Cumhuriyeti” adıyla kurulmuştur. 1949 yılındaki Çin İç Savaşı’nı Çin Komünist Partisi kazanınca Çin Halk Cumhuriyeti’ni yani bugünkü Çin’i kurdu. Çin Milliyetçi Partisi ise iç savaşı kaybedince parti lideri Çan Kay Şek, Tayvan Adası’na kaçarak Çin Cumhuriyeti’nin oradan devam ettiğini duyurdu.

Şu an sadece 23 dünya ülkesi tarafından tanınmaktadır. Çoğu dünya ülkesi gerçek Çin’i, Çin Halk Cumhuriyeti olarak kabul etmektedir. Tayvan’ın uluslararası tanınma ve BM üyeliği çabaları Çin tarafından veto ve tehditlerle engellenmektedir. Günümüzde bile gerçek Çin’i kendisinin temsil ettiğini Çin Komünist Partisi’nin Çin toprakları içerisinde işgalci olduğunu savunmaktadır.

Çin ise Tayvan’ın Çin’e bağlı bir eyalet olduğu konusundaki ısrarını devam ettirmektedir. Hala Çin ve Tayvan arasındaki sorun çözüme kavuşabilmiş değildir. Günümüzde “Tayvan” ifadesi Çin Cumhuriyeti için kullanılırken “Çin” ifadesi de Çin Halk Cumhuriyeti için kullanılmaktadır. Kendisini gerçek Çin olarak ifade eden Doğu Asya ülkesi Tayvan’ı daha yakından tanıyalım.

İklim

Tayvan, dört tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesidir. Tayvan’da Tropikal ve Subtropikal iklim tipleri bir arada görülmektedir. Ekim-Mart ayları arasında kış mevsimi görülmekte ve kış mevsimi ılık ve yağışlı geçmektedir. Nisan-Mayıs ayları arasında ilkbahar mevsimi görülmekte ve yağışlar devam etmekle birlikte hava sıcaklığında artış görülmektedir.

Haziran-Ağustos ayları arasında yaz mevsimi görülmekte ve çok az yağış görülebilmekte birlikte hava sıcak ve nemli geçmektedir. Ağustos ayı sonundan Eylül ayı sonuna kadar olan dönemde sonbahar mevsimi görülür ve hava yağışlı geçmekle birlikte tayfunlar yaşanabilir.

Ekonomik Yapı

Tayvan; Singapur, Hong Kong ve Güney Kore ile ekonomileri bakımından “Asya’nın Kaplanları” olarak bilinir. Tayvan ekonomisi gelişmiş bir piyasa ekonomisine sahiptir. Tayvan, satın alma gücü paritesine (iki ülke para biriminin karşılaştırılması) göre Asya’nın 8. dünyanın 18. ekonomisine sahiptir. Tayvan, Uluslararası Para Fonu tarafından dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında sayılmıştır. Tayvan, Dünya Bankası tarafından ise yüksek gelirli ekonomiler grubunda gösterilmektedir.

Eğitime çok önem veren ve büyük kaynaklar ayıran bir ülkedir.  Tayvan her yaş ve meslek grubundaki bireyin kendini geliştirebilmesini sağlayacak eğitim politikaları benimsemektedir. Tayvan, eğitime verdiği önem sayesinde eğitim seviyesi yüksek işgücüne sahiptir.

Teknolojisinin büyümesinde devlet politikalarının etkisi büyüktür. Gelişmiş bir teknolojiye sahiptir ve dünyadaki teknolojik olarak en gelişmiş bilgisayar mikroçip üreticisidir. Tayvan; HTC, Acer, Asus gibi markaların da kurucusudur.

Ekonomisinde hizmet en büyük paya sahiptir. Bunu sırasıyla sanayi ve tarım takip eder. Tayvan ekonomisi, küçük ve orta işletmelerin ekonomisi olarak tanımlanabilir. Açık Pazar politikası izleyen Tayvan, ağırlıklı olarak serbest ekonomi ülkesi sayılmaktadır. Tayvan’ın dış ticaret ekonomisi büyük ölçüde Çin’e bağımlı durumdadır.  Tayvan dış ticaret kaynakları Çin, ABD, Japonya ve Güneydoğu Asya ülkeleridir.

Resmi para birimi Yeni Tayvan Doları yani YWD’dir.

Yemekler

Tayvan yemekleri, Çin yemekleri ile benzerlik gösterse de yapılış şekilleri ve kullanılan malzeme sebebiyle farklılık gösterebilmektedir. Tayvan mutfağında kullanılan başlıca gıda maddesi ettir. Tayvan’da dana eti yerine daha çok domuz eti tercih edilmektedir. Müslümansanız ve Tayvan’da et yemek isterseniz yemeden önce yemeğin hangi etten yapıldığını sormanız sizin için daha iyi olacaktır.

Et yemekleri dışında çok çeşitli sebze ve deniz ürünleri ile yapılan yemekler de bulunmaktadır. Tayvan yemekleri dışında kurumsal fast food yemek satış noktalarında da yemek yiyebilirsiniz. Sokaklarda satılan tropikal meyveler de kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerdendir. Gelin Tayvan’da çok sevilen ve meşhur olan lezzetlerden birkaçını daha yakından tanıyalım.

Beef Noodles

beef noddlesbeef noddles

Tayvan’da bir çeşit çorba olan bu yemeğin içerisinde erişte ve sığır eti bulunmaktadır. Bu yoğun kıvamlı çorba doyurucu bir lezzet olarak bilinmektedir.

Dumpling

Dumplings 9 of 10Dumplings 9 of 10

Tayvan’ın, Türk mantısına benzeyen bir yemeğidir. Hamur içerisine sığır eti veya sebze konulup buharda pişirilerek veya haşlanarak hazırlanan bir yemektir. Hem restoranlarda hem de sokak satıcılarında yiyebileceğiniz bir lezzettir.

Milkfish

159286793 fried milkfish belly on white plate159286793 fried milkfish belly on white plate

Tayvan’da yapılan bir tür balık kızartmasıdır. Çok yaygın olan bir yemektir bu yüzden birçok restoranda rastlayabilirsiniz.

Oyster Omelette

Experience Taipei food and drink Oyster omeletExperience Taipei food and drink Oyster omelet

İstiridye ve tatlı patates ile yapılan baharatlı bir omlettir. Tayvan’daki gece pazarlarında satılan yemeklerden biridir.

Oyster Vermicelli

vermicelli24vermicelli24

Şehriye ve istiridye ile yapılan bir çeşit erişte çorbasıdır. Oldukça doyurucu bir lezzet olan bu çorba üzerinde soğan ve silantro yaprakları ile servis edilir. Tayvan’da özellikle Taipei’de tüketilen bir yemektir.

Stinky Tofu (Kokmuş Tofu)

stinky tofustinky tofu

Kötü kokusuyla ün yapmış bir yemek diyebiliriz. Fermente tofu küpleri kızartılarak yanında istiridye sosu, soya sosu veya baharatlarla yapılan bir sosla servis edilir.

Taiwanese Meatballs (Tayvan Köfteleri)

tayvan kofeleritayvan kofeleri

Kıyma, çörek ve bambu filizleri ile yapılan köftelerin tatlı-ekşi sosla lezzetlendirilmesiyle oluşan bir yemektir.  Tayvan’da karnınızı doyurabileceğiniz ucuz lezzetlerden biridir.

Bao Bing

bao bingbao bing

Tayvan’da tıraşlanmış buzun üzerinin süt, şeker ve tropikal meyvelerle kaplanmasıyla yapılır. Tayvan sıcaklarında tüketebileceğiniz serinletici bir dondurmadır.

Bubble Tea

bubble teabubble tea

Dünyaya yayılan en ünlü içeceğidir.  Siyah çay, süt ve topiaka incirleri ile hazırlanan serinletici bir içecektir.

Kültürel Yapı

Başkenti ülkenin kuzeyinde yer alan Taipei’dir. Tayvan’ın resmi dili ise Mandarin Çincesidir. Tayvan’daki etnik çeşitlilikten dolayı farklı diller konuşulabilmektedir ama genellikle konuşulan dil Mandarin Çincesidir. Tayvan halkının %98’i Han Çinlisidir. Tayvan’da din özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınmıştır. Tayvan halkının %93’ü en az bir dine inanmaktadır.  Tayvan’da halk Budizm’e inanırken bunu Konfüçyüsçülük veya Taoizm felsefeleriyle birleştirilir. Yerli halkın %64ü Hristiyan’dır.

Eğlence hayatında Taipei geceleri başı çekmektedir. Tayvan sokaklarında dolaşırken KPOP dance cover videoları çeken insanları da görebilirsiniz.  Mermaids Taiwan, PAZZOL, Zoom In, DAZZLING vb. dance cover videolarına denk gelebileceğiniz gruplar arasındadır.

Kültüründe de diğer Uzak Doğu ülkelerinde olduğu gibi saygı çok önemlidir. Yaşça büyük insanlara hitap ederken saygı ifadelerini kullanmaya özen gösterilmelidir.

Eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Uzak Doğu ülkesidir.

Geleneksel düğünlerde kırmızı düğün kıyafeti giyilir. Beyaz renk ölümü simgeler ve cenazelerde giyilir. Düğünlerde beyaz gelinlik giyilmesi batı toplumlarının etkisinden dolayıdır.

Halkının %90’ında miyop problemi görülmektedir.

Tayvan’da beyzbol ulusal spor olarak kabul edilmektedir.

Trafik Türkiye’de olduğu gibi sağdan akmaktadır. Tayvan şehir içi trafiği yoğun olan bir ülkedir.  Tayvan’da yoğun trafikten uzak en uygun ulaşım aracı metrodur. Taksi ve otobüsler de uygun ulaşım araçlarındandır ama yoğun trafikte çok zamanınızı alabilir. Tayvan’da şehirlerarası ulaşımda hızlı tren ve raylı sistemler kullanılmaktadır. Tayvan bir ada ülkesi olduğu için feribot ve deniz yolu ulaşımı da alternatif ulaşım aracı olarak kullanılabilir.

Seyahat

Ne zaman gidilir?

Tayvan’a seyahat edilebilecek en uygun zaman İlkbahar ve yaz mevsimlerini kapsayan Nisan- Haziran aylarıdır. Kış mevsiminin yaşandığı Ekim-Mart ayları çok yağışlı olacağı için gitmek için çok uygun bir zaman olmayabilir. Yine sonbahar mevsiminin yaşandığı Ağustos-Eylül ayları arasında hem yağışlar hem de tayfunlar sebebiyle seyahat etmek pek uygun olmayacaktır.

Nasıl gidilir?

Tayvan’a gitmeden önce Tayvan konsolosluğundan 30 gün konaklamalı vize alabilirsiniz. Tayvan’a gittikten sonra da Taipei’deki Tauyuan Havalimanı’ndan 2 adet vesikalık fotoğraf ile Tayvan vize müracaat formunu doldurarak geri dönüş uçuş biletini de ibraz ettirdikten sonra  30 gün konaklamalı vize alabilirsiniz.

Tauyuan Havalimanı dışındaki havalimanlarından veya deniz yoluyla seyahat etmek isterseniz ülkeye giriş için geçici giriş izin belgesi almalısınız. Geçici giriş izin belgesi aldıktan sonra ayvan Dışişleri Bölge ofislerine veya Tauyuan Havalimanı’ndaki Vize Ofisine müracaat edip vize işlemlerini tamamlamalısınız. Yine de en garanti olanı Tayvan’a gitmeden önce konsolosluktan vize almaktır.

Tayvan’a Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. THY ile tek aktarmalı veya kısa bekleme süreli uçuşlarla Tayvan’a seyahat edebilirsiniz.

Nereye gidilebilir, neler yapılabilir?

Taipei

taipeitaipei

Tayvan’ın başkentidir. Taipei’ye modernliğin ve şıklığın şehri diyebiliriz. Taipei, Tayvan’ın kültürünü ve tarihini keşfedebileceğiniz önemli şehirlerinden biridir. İlk defa seyahat ediyorsanız Taipei ilk seyahat etmeniz şehirlerden biridir.

Fengjıa Night Market

Feng Jia Night Market taichungFeng Jia Night Market taichung

Taıchung şehrinde bulunan ülkenin en ünlü ikinci gece pazarıdır. Kıyafet, hediyelik eşya, teknolojik ürünler ve yiyecek gibi aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz bir yer.

Ulusal Saray Müzesi

ulusal saray muzesiulusal saray muzesi

Başkenti Taipei’de bulunmaktadır. Tayvan tarihi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Taipei Astronomik Müzesi

astronomik muzeastronomik muze

Astronomiye ilgisi olanların kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Asya’nın en büyük planetaryumuna sahip olan müze; IMAX Salonu, Antik Astronomi, Güneş Sistemi, Uzay Teknolojisi gibi sergi ve gösteri alanlarıyla birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Miramar Dönme Dolabı

miramar donme dolabimiramar donme dolabi

Başkenti Taipei’de bulunuyor.  Tayvan’a 100 metre yukarıdan bakmak isterseniz bu dönme dolabı seyahat edebilirsiniz.

Shilin Gece Pazarı

shilin marketshilin market

Tayvan’ın başkenti Taipei’de yer alan Tayvan’ın en ünlü ve bilinen gece pazarıdır.

Tayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler ile ilgili Videolar


youtubeyoutube

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

izmit escort bayan guvencehd.org Onwin deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler vbettr Piabet Betorder Kalebet giriş milosbet giriş meritking kingroyal kingroyal giriş Bizbet Betonred goibay.com marsbahis paşacasino giriş tombala siteleri Nakitbahis Megabahis Mislibet Betovis Tipobet 1win Milosbet Betwinner Kalebet Betist Mercurecasino Roketbet Romabet Golegol Zbahis Casinoplus Norabahis Piabellacasino Meritking şişi escort kızılay escort Melbet “Tarafbet Kingroyal Casinoplus Betriyal Oslobet Vbet Meritking Madridbet Ligobet Aresbet Siyahbet Orisbet Vaycasino Bahisbey Pekinbet Vbet nisanbet Sahabet Betpublic Fixbet Starzbet Betturkey Betandyou Matadorbet Supertotobet Betandyou Fixbet Starzbet betbox Maltbahis Jupiterbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 7slots Coinbar Ligobet melbet 1win 1win 1win melbet sahabet" Xslot emuarticles.com ikimisli levabet levabet Bet10bet betmoon Betmoon Hilbet Kalebet Nakitbahis Casinoslot en iyi bahis siteleri güvenilir bahis siteleri bonus veren bahis siteleri bahis siteleri linkleri en güvenilir bahis siteleri güvenilir bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir bahis siteleri deneme bonusu veren siteler betwinner.com.tr betwinnergiris.com.tr betwinner-giris betwinner.tc